biografia

BIOGRAFIA VernissagE

Lata 2008-2012

Zespół powstał 2008 roku z inicjatywy basisty Witka Rajczaka w Zduńskiej Woli i tam początkowo odbywały się próby a w jego skład wchodzili muzycy z tego miasta. Jacek Brych gitarzysta i Alek Mańka perkusista. Obecny kształt VernissagE osiągnął w październiku 2009 roku, kiedy do zespołu dołączył wokalista Łukasz, gitarzysta Arek oraz Jarek – grający na instrumentach klawiszowych. Już po pół roku zespół zaczął koncertować, grając wyłącznie własny materiał. W 2010 r. VernissagE dał kilka koncertów, w tym supportował zespół Feel. Na początku 2011 roku muzycy weszli do studia nagrań. Tam powstało debiutanckie demo pt. „Bajka”. Następnie – w marcu – miała miejsce muzyczna premiera w rozgłośni Radia Parada 96,00 FM. Wiosna przyniosła jednak zmiany w składzie zespołu. Alek z osobistych powodów zawiesza aktywność w zespole. W czerwcu 2011 r. VernissagE supportuje Vintage i Formację Nieżywych Schabów z nowym perkusistą – Sebastianem. Na przełomie 2011 i 2012 roku zespół ponownie wchodzi do studia i rejestruje nowe utwory. „Drugie demo” pt. „Faktura” jest kolejnym przełomem w historii grupy. Utwór „Kraina Marzeń” startuje z powodzeniem w konkursach i plebiscytach na terenie całej Polski. Pierwszy raz w historii Łódzkiej Listy Przebojów (Plaster Łódzki), VernissagE utrzymuje pierwsze miejsce przez sześć notowań. W październiku 2012 roku utwór „Bajka” kwalifikuje się do TOP 10 Listy Fabryki Zespołów na antenie ogólnopolskiego radia internetowego klasycyrocka.pl. Jako nowość utrzymuje się w zestawieniu, uzyskując wysoką, szóstą lokatę. „Bajka” konkuruje z utworami czołowych polskich wykonawców sceny alternatywnej, a VernissagE gromadzi wokół siebie grono fanów. Na wiosnę 2012 roku zespół przenosi się do Pabianic, gdzie odbywają się próby i skąd pochodzi część osób związanych z kapelą. Skład intensywnie koncertuje w klubach Łodzi i regionu. W tym samym roku, własnym nakładem wydana została płyta, zawierająca wybór dotychczasowych nagrań studyjnych. Jesienią zrealizowany zostaje pierwszy oficjalny video clip zespołu do utworu “Dźwięk”. Powstaje też profesjonalny zapis koncertowy na płycie DVD/blue-ray. Kolejnym sukcesem muzycznym jest dotarcie na pierwsze miejsce listy Klasycy Rocka nagrania pt “Z kończącym się dniem”. Jest to druga propozycja, która znalazła uznanie wśród szerokiego grona słuchaczy.

Lata 2013-2014

To zdecydowanie okres największych zmian w zespole ale również złoty okres prosperity. Koncertowanie stało się chlebem powszednim, choć chleba z grania nie było, graliśmy koncerty co dwa tygodnie. Zdobywaliśmy doświadczenie i zgranie sceniczne bawiąc się przy tym doskonale. Graliśmy w ciekawych miejscach, między innymi w Warszawskim Klubie “Progresja”. Klasycy Rocka puszczają nagranie pt. “Z kończącym się dniem”, które dostało się na podium zajmując pierwsze miejsce na liście. My w tym czasie wchodzimy ponownie do studio nagrań, zarejestrować mocny w swojej wymowie utwór pt.” Chwytam nóż”, który jest protestsongiem na zło i otaczającą obłudę. Przy tej okazji zarejestrowany zostaje pilot instrumentalny do kawałka o olbrzymim potencjale emocjonalno-muzycznym pt.”Bariera”. Niestety, nie doczekał się realizacji. Profesjonalnie przygotowane wydawnictwo, okraszone tradycyjną już wernisażową grafiką produkcji naszego gitarzysty, kompozytora i rysownika, było miłą niespodzianką przed koncertem w klubie “Centrala” w Zduńskiej Woli. Na krążku znalazło się 10 utworów studyjnych, w tym premierowy “Chwytam nóż”. Powstał również teledysk do tego nagrania. Po drodze do sławy, zaliczyliśmy koncert podczas XVII Jarmarku Łaskiego, grając w towarzystwie kapel HABAKUK i STRACHY NA LACHY. W sylwestrową noc, rok 2014 muzycy witają letnią premierą nagrania pt. “Summertime”, które za kilka miesięcy okaże się najwyżej notowanym utworem podczas jubileuszowej setnej edycji Łódzkiej Listy Przebojów. Pewnie dzięki urodzie Karoliny Olejnik, która wystąpiła w teledysku do tego kawała. Wiosna przyniosła pierwszą zmianę w składzie zespołu. Wokalista Łukasz postanowił zasilić inny zespół z regionu łódzkiego, opuszczając VernissagE. Decyzja ta wprowadziła chwilową przerwę w koncertach ale była przyczyną do poszukiwań nowego głosu. Pojawienie się “Czarnej” wprowadziło ożywienie i nową wartość artystyczną. Aleksandra Henkiel, utalentowana wokalistka, szybko zaaklimatyzowała się w grupie, realizując w studio, prawie z marszu nagranie pt. “Zatrzymaj się”. W ten oto sposób przywitała wszystkich sympatyków VernissagE. Zespół tego lata zagrał jeszcze kilka koncertów np. Gala Miss Polski Ziemi Łódzkiej, X JARMARK Zduńskowolski itp. Medialną formą promocji był występ VernissagE w TVP Łódź. Kolejnym doświadczeniem dla nas była praca nad nagraniami w Radio Łódź. Okazało się to być ostatnie wspólne nagranie w studio z Arkiem. Potem jeszcze jeden koncert w Instytucie Europejskim by stanąć na rozdrożu, spojrzeć się za siebie, dokonać bilansu i przyjąć decyzję Areckiego. Nie było łatwo, wielka strata dla kapeli. Rozpoczęliśmy poszukiwania nowego gitarzysty.

Lata 2014-2017

Dojrzałość w tym co robimy. Tak można określić okres dla zespołu, który został wzmocniony przez gitarzystę Sylwestra Paprockiego (Syfona). Nie tylko brzmienie jego Gipsona to spowodowało, ale charyzma i świeże spojrzenie na całość kapeli. Zaczęliśmy inaczej pracować nad pomysłami, aranżacjami utworów. Po czasie solidnych prób przyszła pora na wspólne koncerty. Był czad i pozytywna energia po pierwszym koncercie z Syfonem w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, zapowiadał kolejne dobre występy zespołu. Zimą 2016 roku, VernissagE wchodzi do renomowanego studio nagrań, by zarejestrować dźwięki na taśmę. Dokładnie na taśmę, bo tak pracują Krzysztof i Maciej z Tonn Studio. Współpraca przyniosła niewymierną korzyść, wartość muzyczną i walory artystyczne dla naszej twórczości. Utwory zostały „ukręcone” zawodowo, co otwierało drogę do dalszych działań promujących zespół. Wydana epka została dobrze przyjęta przez fanów, była promowana na koncertach m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Sieradzu. W następstwie do nagranego materiału muzycznego został zrealizowany wideoklip pt. „W sobie” w reżyserii Tomasza Sobczaka z Fat Fish Film.
W 2016 roku wers z piosenki „ Małgośka” „To był maj […]” idealnie pasuje do sytuacji jaka spotyka VernissagE. Można śmiało maj zaliczyć do udanych miesięcy w historii zespołu. Hat-trick, rzekliby sportowcy śledząc notowania Listy Przebojów Radio RockTime. Trzykrotnie na pierwszym miejscu listy nasz kawałek pt.” W sobie”. Końcówka lata to koncert w Zgierzu na II edycji Festiwalu City of Power, oraz ukazuje się kolejne wideo VernissagE do kawałka pt. „Poszarpani”, który bije rekord oglądalności wszystkich naszych klipów.
Dużym wyróżnieniem była współpraca z aktorem Pawłem Królikowskim (mi. znany z roli Kusego w serialu Ranczo), zakończona filmem pt. „..ulice mojej.. Zduńskiej Woli”, gdzie podkład muzyczny to „Pomarańczowa Ballada” VernissagE.
Rok 2017 , to okres koncertów, a także czas na realizację nowych pomysłów w Tonn Studio. Powstają kolejne wideoklipy do utworów: „Cień” z niesamowitymi ilustracjami Macieja Gapińskiego oraz do kawałka „Jestem słońcem” w konwencji czarno-białych zdjęć. 
Właśnie ten kawałek pt. „Jestem słońcem” zamyka pierwszym miejscem 239 notowanie Listy Przebojów Radia Rocktime. Gramy dalej koncerty, dobrze się bawiąc. Ponownie zapraszają nas na III edycję City of Power w Zgierzu, gdzie VernissagE na scenie rozpędza chmury dla gwiazd wieczoru Bonfire i Civil War. Pod koniec roku udaje nam się dostać na listę Polskiego Radia „Czwórka” do audycji „Będzie Głośno” red. Damiana Sikorskiego.
VernissagE nie zapomina o ludziach, którzy potrzebują pomocy. Wspieramy ich naszą muzyką na koncertach charytatywnych.